Lindur ne trupin e gabuar

postuar me 10 Shtator 2022 ne kategorine "Seksi & Intimiteti"
Nje grua eshte nje femer e rritur njerezore.

Ka vetem dy gjini dhe vetem dy gjini, por menyrat per te shprehur gjinine jane te pafundme.

Seksi eshte "trupi". Gjinia eshte "trupi plus sjelljet". Eshte kaq e thjeshte.

Nje burre femeror eshte po aq burre sa edhe mashkull.

Nje grua mashkullore eshte po aq grua sa edhe femer.

Problemi eshte se ne si shoqeri nuk po i lejojme njerezit te jene ashtu sic jane dhe i bejme ata te ndiejne se duhet te ndryshojne. Ne i kemi lejuar stereotipet te percaktojne "burre dhe grua", keshtu qe tani nje burre qe sillet s femer ose nje grua qe sillet si mashkull, ndjen se ata "kane lindur ne trupin e gabuar", qe eshte e pakuptimte.

Askush, asnje person i vetem ne toke - i gjalle apo i vdekur - nuk ka lindur ndonjehere ne trupin e gabuar.

Ata mund te mos jene ne gjendje te pranojne trupin e tyre, por kjo eshte krejtesisht e ndryshme nga te lindurit "fjale per fjale" ne trupin e gabuar. Te qenit "i lindur ne trupin e gabuar" do te thote qe nje shpirt gjinor jeton brenda nesh dhe eshte i bllokuar ne trupin e gabuar tek disa njerez. Dhe e vetmja menyre per te cliruar kete shpirt eshte te vishesh ndryshe, te besh nje prerje flokesh, nje emer te ri, te fillosh terapine hormonale dhe te besh operacione plastike. Sa kuptim logjik ka kjo?

Duhet ndaluar kjo cmenduri!

Disa njerez kane pesuar trauma, ose kane crregullime emocionale, ankth, depresion, te gjitha llojet e gjerave qe mund t'i bejne ata te "ndiejne" se kane lindur ne trupin e gabuar. Kjo mund te jete jashtezakonisht e dhimbshme dhe e veshtire per ta. Madje mund t'i beje ata te urrejne organet e tyre gjenitale ose te mos duan kush jane ata. Disa njerez kane vuajtur nga abuzimi seksual heret ne femijerine e tyre - qe ata as nuk e mbajne mend - qe mund t'i beje ata te duan te ikin nga "te qenit vajze" ose "te qenit djale", sepse mendojne se abuzimi nuk do te kishte ndodhur nese do te kishin qene ndryshe. Ka shume lloje te traumave qe mund ta bejne dike te besoje se duhet te jete vertet djale, ose vertet vajze. Ata madje mund te mendojne se per shkak te interesave te tyre te vecanta, jeta do te ishte me e lehte si seksi i kundert, sepse ata jane zgjedhur pa meshire per shkak te kesaj. E gjithe kjo nuk mund te ndihmohet dhe kur njerezit vuajne nga keto lloj gjerash dhe duhet te shpetojne nga vetja duke u bere dikush tjeter - trans-gjinia behet nje opsion nese nuk ndihmohen nga keshillimi dhe terapia.

Shume nga keta njerez kryejne vetevrasje, keshtu qe ata kane nevoje per qasje ne keto trajtime. Por ata absolutisht duhet te marrin trajtim adekuat te shendetit mendor perpara se te fillojne hormonet ose operacionin, sepse ato gjera nuk jane te kthyeshme dhe nuk duhet te merren lehte. Nje qendrim ne spital 8 jave 24 ore ne dite plus 6 muaj keshillim javor - minimumi - duhet te kerkohet perpara se dikush te filloje terapine hormonale. Sepse efektet jane te pakthyeshme. Por shume shpesh ketyre njerezve u jepet HRT ne viziten e tyre te pare ose te dyte ne nje klinike gjinore. Kjo eshte e eger; e padrejte.

Te besosh se dikush ka lindur ne trupin e gabuar eshte shume reale, por ne fakt te lindesh ne trupin e gabuar nuk eshte e mundur. Sepse fillimisht duhet te pranosh qe ke nje shpirt, shpirti ka gjini - dhe shpirtin e krijon Zoti, por ca thote Zoti per transgjinoret? Ketu fillon nje labirint i gjate konfuziteti.

Sa me gjate ta leme kete propogande te vazhdoje, duke besuar se ka shume gjini dhe se burrat mund te behen gra, aq me e veshtire do te jete te kthehemi ne realitet. Duhet te ulim kembet ne toke dhe te themi mjaft.

Njerezit transgjinore kane nevoje per dashuri, kujdes dhe ndihme, por ne nuk mund te vazhdojme te lejojme qe te vazhdoje e gjithe kjo agjende "burrash me menstruacione". Eshte irracionale! Nese kjo vazhdon, si ta mesojme saktesisht biologjine? Si do te funksionoje veprimi afirmativ? Si do te kategorizohen perdhunuesit? A do te jene disa femra me penis? Sa e pakuptimte eshte kjo? Dhe a e kuptojne njerezit se perdhunuesit meshkuj tani strehohen me femra? Dhe disa po sulmohen per shkak te kesaj gjeje? Sepse gjithcka qe duhet te bejne eshte te thone "Une jam grua" dhe transferohen ne burgun e grave. "Grate" trans po marrin persiper sportet e grave dhe po zevendesojne rekordet e tyre. Ata po fitojne trofete e tyre dhe po marrin bursat e tyre. Kjo nuk eshte e drejte dhe duhet ndalur. Nje mashkull prezantohet si femer dhe martohet me nje tjeter mashkull qe bashke te adoptojne nje femije, i cili, me gjasa, do gjymtohet si prinderit e tij e ti kthehet nje gjinie te trete - pa qene ne gjendje ta konfirmoje vete. Ku eshte kufiri i kesaj cmendurie?

Djalli e ka marre shume seriozisht!